Σήμερα οι μαθητές των Δ΄και ΣΤ΄ταξεων  του σχολείου μας,μαζί με την διευθύντρια του σχολείου κ. Πεσματζόγλου Ευανθία και τους εκπαιδευτικούς  κ. Δάρμα Αθηνά, Κ.Χρηστομόγλου Αννα,κ.Κορφιάτη Νικο,  κ.Χαικάλη Νίκο,κ.Πάσχου Αγγελική ,κ.Νικολέτα Παστού και κ.Ευστάθιο Σπηλιόπουλο επισκέφτηκαν το 1ο Ειδικό Σχολείο στο πλαίσιο της συμμετοχής μας στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα των Special Olympics » Παίζουμε μαζί, Μαθαίνουμε μαζί», » Play Unified -Learn Unified»
Οι μαθητές μέσα από το πρόγραμμα έρχονται σε επαφή, συνεργάζονται, παίζουν, και ευαισθητοποιουνται σε θέματα διαφορετικοτητας και κοινωνικού αποκλεισμού και παίρνουν μαθήματα ζωής. Σήμερα τα παιδιά είπαν και αισθάνθηκαν ότι απλά έπαιξαν με φίλους και όχι με διαφορετικούς από αυτούς… Και αυτό είναι το πιο σημαντικό..
Ευχαριστούμε την γυμνάστρια μαςΝικολέτα Παστού που συντονίζει το πρόγραμμα.